I carry this tuna because I am a specialty shop. No point in me carrying Starkist. It isn't the kind of tuna you mix with mayo and give it to your kids on white bread. You enjoy it as you would a nice piece of Unagi Sashimi. Though it is pricey, I don't set the price high. I just add my cost as I do anything I sell. It is expensive when I get it, therefore it remains so. I keep my prices quite reasonable actually. For example: Prosciutto di Parma $16.99/lb. Taleggio cheese $9.99/lb., our homemade fresh mozzarella $7.99/lb. San Marzano tomatoes $3.99 and imported plum tomato cans $2.99, Sopressata $11.99/lb....etc.
All restaurants, pizzerias, stores etc. have food costs, and depending on what they choose to carry or use as/in there product, dictates the cost. Yes, some may inflate prices a bit, but most don't want to, as it deters business. I know customers are cost savvy and I am careful to keep my prices as reasonable as I can. Remember, we as business owners have big overheads. That food cost goes back into the business. There are your Golden Corrals and your Four Seasons and Aquavits and all those in between; they price according to what they use as well. The great thing is, it it is up to the consumer to choose where they want to go depending on their liking and what it is worth to them.
|